Mücevher Jewelery Page Updated

 

Bugün Sizlerle Mücevher sayfamda güncellenen ,   son koleksiyonumdaki  bazı ürünleri paylaşıyorum.   İlgilendiğiniz ürün için lütfen iletişime geçiniz. Ürünlerin taşları taşların kesimi , ürün  tasarımları tamamen bana aittir.

 

These are my latest gold  products updated at jewelry page  Pls contact me  for the items  that you are interested  from this link, or simply  you can send an email to info@fasetkesim.com

 

Safir Kolleksiyonu

Safir bir korund mineralidir. Tıpkı yakut gibi. Safir sertliği, parlaklığı ve birçok renkte
bulunması nedeni ile yakutla birlikte  en önemli  mücevher taşıdır.

Sizlere bu taşın  bir çok renginden  günlük kullanıma uygun  bir koleksiyon hazırladım.

Tek ya da çoklu renklerde beraber kullanabileceğiniz farklı tasarımlar,  14 ayar altından tamamen el işçiliği .

IMG_0345

Safir Yüzük 14 Ayar 550 TL

IMG_0432

Safir Yüzük 14 ayar 550 TL

IMG_0479

Safir Yüzük 14 ayar 550 TL

IMG_0487

Safir Yüzük 14 ayar 550 TL

IMG_0495

Safir Yüzük 14 ayar 550 TL

IMG_0502

Safir Yüzük 14 ayar 550 TL

IMG_0537

Safir Yüzük 14 ayar 550 TL

IMG_0543

Safir Yüzük 14 ayar 550 TL

IMG_0596

Safir Yüzük 14 ayar 550 TL

 

IMG_0600

Safir Yüzük 14 ayar 550 TL

 

ÖZEL KOLEKSİYON

4

GOSHENITE Yüzük, Beril Yüzük, 18 ayar Beyaz altın , Gülay Atıcı Ertan Tarafından kesilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kunzite Sapphire Pendant, Kunzit Safir Kolye ucu 18 ayar roz altın Kesim ve  Tasarım Gülay Atıcı Ertan

Kunzite Sapphire Pendant, Kunzit Safir Kolye ucu 18 ayar roz altın Kesim ve Tasarım Gülay Atıcı Ertan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Citrine Tourmaline Ring, Sitrin Turmalin Yüzük 18 Ayar  Gülay Atıcı Ertan Tarafından Kesilmiş ve Tasarlanmıştır.

Citrine Tourmaline Ring, Sitrin Turmalin Yüzük 18 Ayar Gülay Atıcı Ertan Tarafından Kesilmiş ve Tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Watermelon Tourmaline  a Pair of earrings, Karpuz Turmalin ve pırlantalı Küpe 18 ayar altın

Watermelon Tourmaline a Pair of earrings, Karpuz Turmalin ve pırlantalı Küpe 18 ayar altın

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOURMALINE SAPPHIRE PENDANT

Tourmaline and Pink sapphire pendant , designed by Gülay Atıcı Ertan          Tasarım Gülay Atıcı Ertan 18 ayar roz altın Turmalin ve safir Kolye ucu          HANDMADE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Değerli Taş, Yarı Değerli Taş,

Sık sık değerli taş nedir  yarı değerli taş nedir  sorularıyla karşılaşıyorum buna verilecek en güzel cevabın meslektaşım Richard Wise‘ın kitabından bir makalede olduğunu söyleyebilirim. Bu kitabın adı  “Secrets of the Gem Trade” dilimize “Değerli Taş Ticaretinin Sırları”  ya da “Mücevher Taşlarının Ticaret Sırrı” olarak çevirilebilir :

Precious versus semi-precious: a distinction without a difference The question “Is it a precious or semi-precious stone?” is an expression of pure market snobbery. As has been already shown, the term “preciousness” has had different meanings at different periods in different cultures. In earliest times, it had no meaning at all. The term semi-precious is today as meaningless as the term semi-pregnant or semi-deceased. That this term is still in general usage points only to the fact that many of the gemstones described here still lack a degree of market acceptance, and still may be purchased at relatively low prices.

Several gem species and varieties discussed in Part II of this book are fairly recent discoveries: tsavorite garnet, tanzanite, and malaya garnet were completely unknown just fifty years ago. In many cases these new precious gemstones are rarer and more beautiful than those gems that have traditionally been called precious. To the astute aficionado “semi-precious” should translate as “buying opportunity.” The true lover of gemstones looks at the object without regard for the verbal baggage it may carry along with it. If the foregoing discussion has demonstrated anything, it is that the whole idea of preciousness is fluid. In the world of gemstones, if it is rare and beautiful, and if demand is strong, it is precious.

Değerli yarı Değerliye karşı : Ayrımsız Fark. Değerli mi yarı değerli mi sorusu tamamen saf bir Pazar züppeliğidir. Kitabımda da gösterildiği gibi “değerli” kavramı farklı zamanlarda farklı kültürlerde farklı anlamlar göstermiştir. En eski çağlarda ise hiçbir anlamı yoktu. Günümüzde “yarı değerli” kavramı en az “yarı hamile” ya da “yarı ölü” kavramları kadar anlamsızdır. Bu kavram günümüzde genellikle Pazar tarafından kabul görme derecesi nispeten düşük taşlar için veya daha ucuza satılan taşlar için kullanılmaktadır.

Kitabın ikinci bölümünde anlatılan taşların bazıları daha yeni keşfedilmiştir: Örneğin tsavorite garnet, tanzanite, malaya garnet bundan 50 yıl önce hiç bilinmiyordu. Birçok durumda bu yeni değerli taşlar geleneksel olarak değerli olduğu söylenen taşlara oranla daha nadir ve daha güzeldir. Gerçek Değerli Taş severler nesneye (değerli taşa) kavramların taşıdığı yüklemsel anlamlara itibar etmeden bakarlar. Varolan tartışma göstermiştir ki bütün bu Değerli Taş fikri akışkandır. Değerli Taş Dünyasında taş nadir ve güzelse ve talep ediliyorsa O değerlidir.

MEETPOINT FACETING NEDİR?

MEET POİNT FACETİNG NEDİR?

Kısaca nokta birleşmelerin esas alındığı bir kesim tekniğidir.Her bir yüzeyin sağındaki solundaki üstünde ve altındaki fasetlerle nokta olarak kavuştuğu, herbir taş için kritik açılarının hesaplanarak ,özel en boy hesaplamaların yapıldığı ,kuşak denilen kısmın fasetli ve cilalı olduğu bir tekniktir.Desende var olan yüzey sayısı( ki bu meetpoint için tasarlanmış standart pırlanta desende 73 tür) ortalama 4 bıçak görür.Yani pırlanta desende bir taş keserken 73×4=292 yüzey oluşturursunuz fakat bir seferde bütün nokta birleşmeleri sağlayamazsınız .Kullandığınız bir bıçakla bu 73 yüzeyi en az 3 -4 sefer kesmeniz gerekir.Bu da demektir ki en iyi ihtimalle 73*4*3=876 kez *10 lupla birleşme kontrolü yapmaktır.Bir taşın kesim süresi taşa göre değişkenlik gösterir ama küçük bir taş 4 saatten önce kesilmez.Taş ve desene bağlı olarak bir ayı bile bulabilir.

KARPUZ TURMALİN ÇOK RENKLİ TURMALİN

KARPUZ TURMALİN ÇOK RENKLİ TURMALİN

Turmalin kristali bazen birden çok rengi bünyesinde barındırabilir; bunların en ilginci karpuz turmalindir(watermelon tourmaline).  Elbait ve lidicoatite  turmalinde daha çok görülür. Kristalin dış çeperi yeşil iç çeperi ise kırmızı tonlarındadır. Karpuz Turmalin’in en güzel örnekleri  Brezilya’da çıkartılmasına rağmen İtalya , Nijerya ve Afganistan’da da bulunur. Fasetlenmiş bir çok renkli turmalin karpuz turmalinin popülerliğinde dolayı watermelon turmalin diye pazarlanır ancak gerçek karpuz turmalin oluşumu çok nadirdir ve kristalin daha çok kök kısmında ince bir tabakadır. O yüzden dilim alınarak ve dış çeperleri doğal bırakılarak kesilmişi tercih edilir. Nadiren karpuz turmalinin renkleri yer değiştirir ya da kırmızı pembe ile yeşil mavi ile yer değiştirmiş olabilir bunlar genellikle kolleksiyonerlerin çok talep ettiği mineral örnekleridir.

Çok renkli turmalin, farklı renk veren maddelerin kristalin içinde belli bölgelerde yoğunlaşması sonucu oluşur. Farklı kesim şekilleri ile ilginç desen ve renk dağılımları görünebilir. Her bir parça  değerli taş özelliğinin yanında bir de koleksiyon değeri taşır.

Karpuz Turmalinden fasetlenmiş bir örnek:

OLAĞANÜSTÜ TAŞLAR

4 KÖŞE YILDIZLI BİR STARDİOPSİD

Yıldız Taşlar(Asterism):

Yıldız taşlar  kabaşon  olarak kesilmiş taşlarda görülen bir efekttir , en çok safir ve yakutta görülür. Işığın, kubbeli taşın iç yüzeyinde bulunan iğnemsi kapanımlardan dolayı kırılması ve dağılması şeklinde  gerçekleşir.  Korundumda yani yakut ve safirde genellikle 6 oklu yıldız şeklinde görülür , bazı taşlarda ise  4 oklu yıldız şeklinde görülür.

 

 

Kedigözü(Chatoyancy) :

silimanit yeşil turmalin indikolit kornerupin Bu efekt yıldız taşlarına benzer  kaboşon taşın büyüklüğüne bağlı olarak bir çizgi şeklinde görülür.Bir çok değerli taşta görünmesine karşın Kedigözü(cat’seye terimi ) krizoberil için kullanılır. Bir karışıklığa neden olmaması için kedigözü kelimesi taşın adından önce kullanılır kedigözü quartz, kedigözü Turmalin gibi. Tıpkı yıldız taşlarda olduğu gibi bu efekttin görülmesi için  taşın kabaşon olarak ve doğru kesilmesi gerekir.

 

Aleksandrite

Renk Değiştiren Taşlar:

Renk değiştirme ya da diğer bir ifade ile Fotokroizma değerli taşların arasında nadiren görülür. Buna en iyi örnek  Krizoberil’in  renk değiştiren türü olan Aleksandrittir.Gün ışığında mavimsi yeşil veya yeşil iken mum ışında kırmızımsı tonlara bürünür ve oldukça değerlidir . Renk değiştirme ne kadar keskinse fiyat o kadar yükselir. Garnet ve safirde de benzer özellik nadiren görülebilir ancak değişim o kadar keskin değildir. Ülkemizde çıkan diaspore renk değiştirme özelliği açısından çok daha   popülerdir.

renk değiştirmiş bir diaspor kristali

gün ışığında zeytinyağı yeşili

Bu sitedeki her türlü yazılı ve görsel malzeme Nehir Taş Takı Atölyesi’nin Malıdır, Hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz© = Gülay Atıcı Ertan©

RENKLİ DEĞERLİ TAŞLAR 2.BÖLÜM

 

BERİL GRUBU TAŞLAR

1.ZÜMRÜT:Beril ailesinin içinde barındırdığı krom ve vanadyumdan dolayı yeşil renge sahip olanıdır.

Genellikle basamak kesim kare veya dikdörtgen şeklinde faset kesilir ve bu uygulanan desende zümrüt deseni olarak adlandırılır.Opak olan zümrütlere kabaşon kesin uygulanır.Zümrüt genellikle temiz bulunmaz  kapanımları fazla olur.Yeşilin en makbul tonu olarak ördek başı yeşili diye adlandırılır.Daha açık tonları çok daha fazladır.7.5 sertlik derecesine sahiptir.Hindistan,Norveç,Pakistan,Colombiya,Güney Afrika çıkarıldığı bölgelerdir.

2.AKUAMARİN: Beril ailesinin mavi tonlarını taşıyan taşıdır.Mavinin tüm tonlarında bulunabilir.Su mavisi az da olsa yeşili barındırır.7.5 sertlik derecedir.Genellikle Afganistan,Pakistan,Nijerya da çıkartılır

3.HELİODOR: Sarı renkli ,7.5 sertlik derecesinde olan taştır.Altın Beril diye adlandırıldığı da olur.Ülkemizde pek bilinirliği yoktur.Namibya,Madagaskar,Brezilya en geniş yataklara sahip olan yerlerdir.

4.GOŞENİT:Beril ailesinin renksiz taşıdır.Faset kesimlerinde gümüşi tonları barındırır.Kanada,Brezilya en çok goşenit çıkartılan yerlerdir.

5.MORGANİT:Pembe beril . Brezilya,Madagaskar,Elba,Pakistan morganit sahası  en fazla olan yerlerdir.Adını jeolojik araştırmaları finanse eden ünlü banker  J.P. Morgan’dan almıştır. J.P: Morgan döneminin en ünlü mineral kolleksiyonerlerindendir. Ruslar ise bu taşa Rus Jeolog Vorobiev’e ithafen Vorobievite adını kullanırlar.

6.KIRMIZI BERİL: Çok nadir bulunur.Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Utah Eyaleti Wah Wah dağlarından  çıkartılmıştır.

GARNET

1.PİROP (PYROPE ) GARNET: Kan kırmızı renkteki garnettir. Güney Afrika, Brezilya,Burma,Tanzanya en sık görüldüğü bölgelerdir.

2:ALMANDİN(ALMANDİNE)GARNET: Pirop garnetten daha koyu kırmızı biraz da siyah tonları içeren garnettir.

3.SPESSARTİN (SPESSARTİNE)GARNET: Parlak turuncu renkli garnet. Sri Lanka, Madagaskar, Brezilya çıkarıldığı başlıca yerlerdir.

4.UVAROVİT(UVAROVİTE)GARNET: Parlak yeşil renkli garnet. Ural Dağları, İtalya ,Finlandiya  çıkartıldığı yerlerdir.

5.HESSONİT(HESSONİTE)GARNET: Kahve-portakal renklerini barındıran garnettir. Sri Lanka, Brezilya ve Sibirya en geniş yataklara sahiptir.

6.YEŞİL GROSSULAR GARNET: Şeffaf ve opak olmak üzere ikiye ayrılır.Opak olanları jade(yeşim) ile karıştırılabilir.Yeşime olan benzerliği nedeniyle opak olanlara çıkartıldığı bölgenin adıyla “Transvaal” jade de denilir.Şeffaf olanlarda gene Kenya’da çıkartıldığı bölge olan Tsavo Nehiri’nden adını alarak Tsavorit garnet diye adlandırılır.

Bu sitedeki her türlü yazılı ve görsel malzeme Nehir Taş Takı Atölyesi’nin Malıdır, Hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz© = Gülay Atıcı Ertan©

RENKLİ DEĞERLİ TAŞLAR 1.BÖLÜM

                                      ALEXANDRİT

1830 yılında Çarlık Rusya’da bulunan bir taştır.2.Çar Alexsander’in doğum gününden dolayı bu taşa Alexandrit adı verilmiştir.

Taş gün ışığında mavimsi yeşil renktedir fakat gece ışığına kırmızıya (pembe tonları) döner.Eski Rus İmparatorluğu’nun da renkleri yeşil kırmızıdır.Bu özelliği taşı Ruslar için daha anlamlı kılmıştır.

Rusya’nın Ural Dağlarından çıkartılan bu değerli taş piyasada nadiren bulunur.Uzun süreden beri madenler kapalı ve işletilmemektedir.

Nadir bir taş olması nedeniyle pek  az mücevherde kullanılmıştır.   Gerçi Srilanka,Zimbabve ve Brezilya’da da Alexandrit bulunmuştur fakat renk geçişleri  Rusya’dan çıkan taşlara kıyasla net değildir.

                                        AMBER ( KEHRİBAR)     

  Kehribar milyonlarca yıl yaşında taşlaşmış ağaç reçinesidir.Organik mücevher taşları arasındadır.Bal  ya da güneş sarısı tonlarında bulunur.  İki ana kaynaktan çıktığını söylemek yanlış olmaz.Bunlardan biri Baltık ülkeleri diğeri ise Dominik Cumhuriyetidir. Kolleksiyonerler tarafından içinde böcek ve bitki fosili olanların toplandığı bilinir.   Rusya  ve Kaliningrat’ın batısı ,Litvanya ,Letonya,Polonya ve zaman zaman da Danimarka,Norveç ve İngiltere’de çıkartılır. Ayrıca az  da olsa Myanmar,Lübnan,Sicilya,Meksika,Romanya,Almanya,ve Kanada’dan çıkartılır. Ülkemizde kullanım sıklığı genel olarak tesbih şeklindedir.Bunun bir koleksiyon teması olduğunu söylemek bile hiç yanlış olmaz.

    Taklitleri ile ayırt edilmesi oldukça zordur.Basit tabirle döküm diye ifade edilen sentetik türevli taşlara da reçine  kokusu absorbe edildiği için koku genel bir analiz kıstası sayılmamalıdır.

                                                           AMETİST

 Kuvarts grubu taşların mor renklisine verilen addır. Tarih boyunca oldukça değer görmüş bir mücevher taşıdır.Soyluların ve kraliyet ailelerinin taşı olarak uzun yıllar rağbet görmüş son yıllarda Brezilya’da bulunan geniş maden yatakları dolayısıyla  da saltanatını kaybetmiştir.

Kötü düşünceleri yok ettiğine iyi düşüncelerin oluşumunu sağladığı ve hızlandırdığına inanılır.Antik Yunan’da sarhoşluğu engellediğine inanılırdı bu nedenle kazılarda çıkartılan çok sayıda ametist kadeh olduğu da bilinir. Açıktan koyuya bütün mor tonlarında bulunur.7 sertliğinde ve trigonal  kristal yapısı vardır.

        Brezilya ,Zambia ametist yataklarının en bol olduğu yerlerdir.Ülkemizde de Balıkesir ve Karadeniz bölgesinde görülür.Fakat mücevher taşı işlemeciliğinde kullanılacak kadar büyük kristallere sahip değillerdir.Bu nedenle genellikle gümüş takılarda sıklıkla kayaçların küçük parçalar halinde kesilerek  değerlendirildiği görülür.Oyma ,kabaşon ve faset kesim teknikleri uygulanabilir.  

                                                                            SİTRİN

Kuvarts grubu taşların sarı renklisine verilen addır.sarının tüm tonlarında bulunabilir. .Tüm kuvarts ailesi gibi sertlik derecesi 7 dir.Trigonal kristal formundadır.

Genellikle doğal olanlar soluk limon sarısı rengindedir, fakat ısıl işlem görmüş ametistler piyasada daha sıklıkla görülebilir, Nadiren turuncu ve kahverengi turuncu tonlarında da bulunur.Mücevher taşı olarak kullanılabilecek doğal sitrinler son derece nadirdir.Özellikle 10 caratın üzerinde faset kalitesinde doğal sitrin oldukça nadirdir. Renginden dolayı topazın ve safirin  takliti olarak satışa sunulabilir. Topaz ve safir  daha değerlidir.Sitrin bu taşlara kıyasla daha az parlaktır, kapanımları daha fazladır  ve onlara kıyasla sertlik derecesi daha düşüktür.

Doğada en çok bulunduğu yer Bezilya’dır.Amerika’da  Kuzey California,İspanya ,Madagaskar’da çıkartılır.

 Kabaşon ,faset  ve oyma olarak işlenebilir.

                                                                            GÜL KUVARTS

  Pembe ve tonlarının bulunduğu kuvarts çeşididir.Kristal formlu ve şeffaf olanları  oldukça nadirdir. Genellikle oyma ve boncuk şeklinde işlenir.Pegmatit sahalarda bulunur.Genellikle Madagaskar,Brezilya ve İspanya’ da çıkartılır.

                      DUMANLI KUVARTS

  Açık kahve renginden koyu kahveye kadar tüm kahve tonlarında hatta siyaha yakın renkte bulunur.Smoky kuvarts  gri kahve arası tüm taşlar için kullanılan isimdir.Isıl işlem görmüş kuvarts taşlar da aynı renge döner. Aydın ülkemizde dumanlı kuvarstın en çok bulunduğu ildir.Brezilya, Madagaskar ,Alp Dağları dünya da dumanlı kuvarstın çok bulunduğu yerlerdir. Smokey topaz olarak pazarlanmaya çalışılsa da topazla hiç bir ilgisi yoktur. Fasetli , kabaşon oyma ya da boncuk olarak işlenebilir.

                                                                                                                  KUVARTS

Dağ kristali olarak ta adlandırılan kuvarts dünya da en fazla bulunan taş çeşididir.Takı da kullanılabilen bu taş 19 . yy da genellikle obje olarak oyularak  çeşitli formlarda yaratılan eserler günümüzde de görülmektedir.Kadeh, sürahi, parfüm şişesi  en sık rastlanan kuvarts objelerdir.

Transparan,  opak veya buzlu görünümlü  bulunabilir.Fakat içleri çoğunlukla tertemiz olmaz,kapanımlar sıklıkla görülür.Aydın ili oldukça geniş  kuvarts yataklarına sahiptir.Çoğunlukla sanayi alanında değerlendirildiği bilinmektedir.

Dünyanın birçok yerinde özellikle, Brezilya,Alp Dağları ve Madagaskar ‘da bulunur.

Bu sitedeki her türlü yazılı ve görsel malzeme Nehir Taş Takı Atölyesi’nin Malıdır, Hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz© = Gülay Atıcı Ertan©

Faset Kesim Nedir?

‎25.09 cts Smokey Quartz vvs rough from Aydın Çine Turkey

Genellikle şeffaf değerli taşlara yüzeyler oluşturularak takıda kullanılabilir forma dönüştürme kesim tekniğidir. Nadiren opak veya şeffaf olmayan taşlara da uygulanır.

ÖZEL FASET KESİM (MEETPOINT FACETING) NEDİR?

Her taşın ışığı yansıtma açısı farklıdır. Her taş için özel olarak ışığı yansıtma açıları hesaplanmış desenler kullanılır. Desen seçerken bazen maksimum yansıma bazen en iyi renk bazen de her ikisi amaçlanır. Seçilen desen ne ise taşta da aynı desenin her bir yüzeyin birbiriyle nokta olarak kavuşması esas alınarak kesilir. Emek ve sabır isteyen bir tekniktir. Taşın ağırlığını korumak ikinci plandadır. Cila kalitesi yüksektir. Cila da bir kesim evresidir. Her bir yüzey kesilerek cilalanır. Metal işçiliğindeki gibi herhangi bir sıvının içinde bekletilerek cila yapılmaz. Bu en sık karşılaştığım sorudur. Cilası bozuk ticari taşların cilalanması çok sık talep edilir. Taşı yeniden kesmek gerekir cila yapabilmek için. Faset kesimi biten her bir taş uniktir. Dolayısıyla yapılan mücevheri de başkasında görme ihtimaliniz çok çok düşüktür.

TİCARİ KESİM NEDİR?

Genellikle Uzakdoğu’ da yapılan ağırlığın korunması hedeflenen bir tekniktir. Kabataslak atılan fasetler (yüzeyler) görülür. Taşlar kalibredir. Aynı taştan çokça görme olasılığı yüksektir. Ayrıca Almanya ve civarındaki ülkeler de ve Brezilya’daki atölye’lerde benzeri renkli taş işleme tekniği daha kalibre makinelerde daha kaliteli sarf malzemeleri ile kullanılır bitmiş ürün fiyatları da oransal olarak daha yüksektir.

cambodia zircon
 
 
 
 

 KABAŞON KESİM NEDİR?

Taşların kubbe şekli verilerek takıda kullanılabilir bir forma  dönüştürülmesidir.Kabaşon kesilecek Değerli taş en çok Oval ve Yuvarlak formlarda  ya da serbest formlarda  işlenir.Opak ve şeffaf olmayan taşlar için uygulanır.Nadiren şeffaf olan taşlara da uygulanır.

DEĞERLİ TAŞLAR NEDEN DEĞERLİDİR?

Milyarlarca yılda uygun basınç ve ısı altında oluşan taşlar nadirlikleri sebebiyle değerli sıfatını alırlar. Mücevherde kullanılabilmeleri için işlenebilir olmaları gerekir. Bunun içinde sertlik dereceleri önemlidir. Sertlik derecesi en yüksek taş elmastır. Sertlik derecesine göre onu safir, yakut, topaz, turmalin ve diğerleri takip eder. Bazı taşların değerleri nadirlikleri kadar ya da ondan daha fazla olarak  iyi fasetlenmiş olmasına da bağlıdır. Ham ağırlığının yüksek olması da değeri artıran bir başka unsurdur. Bunların dışında tam ton renkte olmaları da taşın talebini nadirliğini ve değerini etkiler.Değerli taşlar  kendi aralarında 4 C kuralına göre  sınıflandırılır:

1.Color: Renk

2.Clarity: Berraklık

3.Carat: Ağırlık

4.Cut: Kesim

KARAT NEDİR?

Değerli taşlar için kullanılan ağırlık birimidir.1 karat (carat)  0,2 gramdır.

Bu sitedeki her türlü yazılı ve görsel malzeme Nehir Taş Takı Atölyesi’nin Malıdır, Hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz© = Gülay Atıcı Ertan©

Hello Gemstone Lovers

This site will be bilingual , I will write about my faceting adventure . Please leave your feedback and if you are interested with any of my items please contact me.

Nehir Taş Takı Atölyesi size uygun fiyatlı ticari kesimli taşlardan özel kesimli taşlara kadar olan tüm değerli süs taşlarını beğeninize sunuyor. Mümkün olduğunca piyasa jargonundan uzak ; kökeni ve deseni belli taşları bulabilirsiniz.

Bir taş koleksiyoneriyseniz , bir mücevher tasarımcısıysanız ya da güzel ,değerli, nadir ve hoş şeylerden hoşlanıyorsanız , sevdiğiniz veya aradığınız tüm değerli taş numunelerini ve taşları atölyemizde bulabilirsiniz ya da istediğiniz formda fasetletebilirsiniz.Bugüne kadar Türkiye’de kestiremediğiniz tüm taşları atölyemizde fasetletebilirsiniz.

MEET POİNT FACETİNG NEDİR?

Kısaca nokta birleşmelerin esas alındığı bir kesim tekniğidir.Her bir yüzeyin sağındaki solundaki üstünde ve altındaki fasetlerle nokta olarak kavuştuğu, herbir taş için kritik açılarının hesaplanarak ,özel en boy hesaplamaların yapıldığı ,kuşak denilen kısmın fasetli ve cilalı olduğu bir tekniktir.Desende var olan yüzey sayısı( ki bu meetpoint için tasarlanmış standart pırlanta desende 73 tür) ortalama 4 bıçak görür.Yani pırlanta desende bir taş keserken 73×4=292 yüzey oluşturursunuz fakat bir seferde bütün nokta birleşmeleri sağlayamazsınız .Kullandığınız bir bıçakla bu 73 yüzeyi en az 3 -4 sefer kesmeniz gerekir.Bu da demektir ki en iyi ihtimalle 73*4*3=876 kez *10 lupla birleşme kontrolü yapmaktır.Bir taşın kesim süresi taşa gore değişkenlik gösterir ama küçük bir taş 4 saatten önce kesilmez.Taş ve desene bağlı olarak bir ayı bile bulabilir.

Bu sitedeki her türlü yazılı ve görsel malzeme Nehir Taş Takı Atölyesi’nin Malıdır, Hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz© = Gülay Atıcı Ertan©

%d bloggers like this: