İçeriğe geç

RENKLİ DEĞERLİ TAŞLAR 2.BÖLÜM

Kategori: gemstone

 

BERİL GRUBU TAŞLAR

1.ZÜMRÜT:Beril ailesinin içinde barındırdığı krom ve vanadyumdan dolayı yeşil renge sahip olanıdır.

Genellikle basamak kesim kare veya dikdörtgen şeklinde faset kesilir ve bu uygulanan desende zümrüt deseni olarak adlandırılır.Opak olan zümrütlere kabaşon kesin uygulanır.Zümrüt genellikle temiz bulunmaz  kapanımları fazla olur.Yeşilin en makbul tonu olarak ördek başı yeşili diye adlandırılır.Daha açık tonları çok daha fazladır.7.5 sertlik derecesine sahiptir.Hindistan,Norveç,Pakistan,Colombiya,Güney Afrika çıkarıldığı bölgelerdir.

2.AKUAMARİN: Beril ailesinin mavi tonlarını taşıyan taşıdır.Mavinin tüm tonlarında bulunabilir.Su mavisi az da olsa yeşili barındırır.7.5 sertlik derecedir.Genellikle Afganistan,Pakistan,Nijerya da çıkartılır

3.HELİODOR: Sarı renkli ,7.5 sertlik derecesinde olan taştır.Altın Beril diye adlandırıldığı da olur.Ülkemizde pek bilinirliği yoktur.Namibya,Madagaskar,Brezilya en geniş yataklara sahip olan yerlerdir.

4.GOŞENİT:Beril ailesinin renksiz taşıdır.Faset kesimlerinde gümüşi tonları barındırır.Kanada,Brezilya en çok goşenit çıkartılan yerlerdir.

5.MORGANİT:Pembe beril . Brezilya,Madagaskar,Elba,Pakistan morganit sahası  en fazla olan yerlerdir.Adını jeolojik araştırmaları finanse eden ünlü banker  J.P. Morgan’dan almıştır. J.P: Morgan döneminin en ünlü mineral kolleksiyonerlerindendir. Ruslar ise bu taşa Rus Jeolog Vorobiev’e ithafen Vorobievite adını kullanırlar.

6.KIRMIZI BERİL: Çok nadir bulunur.Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Utah Eyaleti Wah Wah dağlarından  çıkartılmıştır.

GARNET

1.PİROP (PYROPE ) GARNET: Kan kırmızı renkteki garnettir. Güney Afrika, Brezilya,Burma,Tanzanya en sık görüldüğü bölgelerdir.

2:ALMANDİN(ALMANDİNE)GARNET: Pirop garnetten daha koyu kırmızı biraz da siyah tonları içeren garnettir.

3.SPESSARTİN (SPESSARTİNE)GARNET: Parlak turuncu renkli garnet. Sri Lanka, Madagaskar, Brezilya çıkarıldığı başlıca yerlerdir.

4.UVAROVİT(UVAROVİTE)GARNET: Parlak yeşil renkli garnet. Ural Dağları, İtalya ,Finlandiya  çıkartıldığı yerlerdir.

5.HESSONİT(HESSONİTE)GARNET: Kahve-portakal renklerini barındıran garnettir. Sri Lanka, Brezilya ve Sibirya en geniş yataklara sahiptir.

6.YEŞİL GROSSULAR GARNET: Şeffaf ve opak olmak üzere ikiye ayrılır.Opak olanları jade(yeşim) ile karıştırılabilir.Yeşime olan benzerliği nedeniyle opak olanlara çıkartıldığı bölgenin adıyla “Transvaal” jade de denilir.Şeffaf olanlarda gene Kenya’da çıkartıldığı bölge olan Tsavo Nehiri’nden adını alarak Tsavorit garnet diye adlandırılır.

Bu sitedeki her türlü yazılı ve görsel malzeme Nehir Taş Takı Atölyesi’nin Malıdır, Hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz© = Gülay Atıcı Ertan©