İçeriğe geç

Hello Gemstone Lovers

Kategori: gemstone

This site will be bilingual , I will write about my faceting adventure . Please leave your feedback and if you are interested with any of my items please contact me.

Nehir Taş Takı Atölyesi size uygun fiyatlı ticari kesimli taşlardan özel kesimli taşlara kadar olan tüm değerli süs taşlarını beğeninize sunuyor. Mümkün olduğunca piyasa jargonundan uzak ; kökeni ve deseni belli taşları bulabilirsiniz.

Bir taş koleksiyoneriyseniz , bir mücevher tasarımcısıysanız ya da güzel ,değerli, nadir ve hoş şeylerden hoşlanıyorsanız , sevdiğiniz veya aradığınız tüm değerli taş numunelerini ve taşları atölyemizde bulabilirsiniz ya da istediğiniz formda fasetletebilirsiniz.Bugüne kadar Türkiye’de kestiremediğiniz tüm taşları atölyemizde fasetletebilirsiniz.

MEET POİNT FACETİNG NEDİR?

Kısaca nokta birleşmelerin esas alındığı bir kesim tekniğidir.Her bir yüzeyin sağındaki solundaki üstünde ve altındaki fasetlerle nokta olarak kavuştuğu, herbir taş için kritik açılarının hesaplanarak ,özel en boy hesaplamaların yapıldığı ,kuşak denilen kısmın fasetli ve cilalı olduğu bir tekniktir.Desende var olan yüzey sayısı( ki bu meetpoint için tasarlanmış standart pırlanta desende 73 tür) ortalama 4 bıçak görür.Yani pırlanta desende bir taş keserken 73×4=292 yüzey oluşturursunuz fakat bir seferde bütün nokta birleşmeleri sağlayamazsınız .Kullandığınız bir bıçakla bu 73 yüzeyi en az 3 -4 sefer kesmeniz gerekir.Bu da demektir ki en iyi ihtimalle 73*4*3=876 kez *10 lupla birleşme kontrolü yapmaktır.Bir taşın kesim süresi taşa gore değişkenlik gösterir ama küçük bir taş 4 saatten önce kesilmez.Taş ve desene bağlı olarak bir ayı bile bulabilir.

Bu sitedeki her türlü yazılı ve görsel malzeme Nehir Taş Takı Atölyesi’nin Malıdır, Hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz© = Gülay Atıcı Ertan©