İçeriğe geç

Faset Kesim Nedir?

Kategori: gemstone, ve Minerals

‎25.09 cts Smokey Quartz vvs rough from Aydın Çine Turkey

Genellikle şeffaf değerli taşlara yüzeyler oluşturularak takıda kullanılabilir forma dönüştürme kesim tekniğidir. Nadiren opak veya şeffaf olmayan taşlara da uygulanır.

ÖZEL FASET KESİM (MEETPOINT FACETING) NEDİR?

Her taşın ışığı yansıtma açısı farklıdır. Her taş için özel olarak ışığı yansıtma açıları hesaplanmış desenler kullanılır. Desen seçerken bazen maksimum yansıma bazen en iyi renk bazen de her ikisi amaçlanır. Seçilen desen ne ise taşta da aynı desenin her bir yüzeyin birbiriyle nokta olarak kavuşması esas alınarak kesilir. Emek ve sabır isteyen bir tekniktir. Taşın ağırlığını korumak ikinci plandadır. Cila kalitesi yüksektir. Cila da bir kesim evresidir. Her bir yüzey kesilerek cilalanır. Metal işçiliğindeki gibi herhangi bir sıvının içinde bekletilerek cila yapılmaz. Bu en sık karşılaştığım sorudur. Cilası bozuk ticari taşların cilalanması çok sık talep edilir. Taşı yeniden kesmek gerekir cila yapabilmek için. Faset kesimi biten her bir taş uniktir. Dolayısıyla yapılan mücevheri de başkasında görme ihtimaliniz çok çok düşüktür.

TİCARİ KESİM NEDİR?

Genellikle Uzakdoğu’ da yapılan ağırlığın korunması hedeflenen bir tekniktir. Kabataslak atılan fasetler (yüzeyler) görülür. Taşlar kalibredir. Aynı taştan çokça görme olasılığı yüksektir. Ayrıca Almanya ve civarındaki ülkeler de ve Brezilya’daki atölye’lerde benzeri renkli taş işleme tekniği daha kalibre makinelerde daha kaliteli sarf malzemeleri ile kullanılır bitmiş ürün fiyatları da oransal olarak daha yüksektir.

cambodia zircon
 
 
 
 

 KABAŞON KESİM NEDİR?

Taşların kubbe şekli verilerek takıda kullanılabilir bir forma  dönüştürülmesidir.Kabaşon kesilecek Değerli taş en çok Oval ve Yuvarlak formlarda  ya da serbest formlarda  işlenir.Opak ve şeffaf olmayan taşlar için uygulanır.Nadiren şeffaf olan taşlara da uygulanır.

DEĞERLİ TAŞLAR NEDEN DEĞERLİDİR?

Milyarlarca yılda uygun basınç ve ısı altında oluşan taşlar nadirlikleri sebebiyle değerli sıfatını alırlar. Mücevherde kullanılabilmeleri için işlenebilir olmaları gerekir. Bunun içinde sertlik dereceleri önemlidir. Sertlik derecesi en yüksek taş elmastır. Sertlik derecesine göre onu safir, yakut, topaz, turmalin ve diğerleri takip eder. Bazı taşların değerleri nadirlikleri kadar ya da ondan daha fazla olarak  iyi fasetlenmiş olmasına da bağlıdır. Ham ağırlığının yüksek olması da değeri artıran bir başka unsurdur. Bunların dışında tam ton renkte olmaları da taşın talebini nadirliğini ve değerini etkiler.Değerli taşlar  kendi aralarında 4 C kuralına göre  sınıflandırılır:

1.Color: Renk

2.Clarity: Berraklık

3.Carat: Ağırlık

4.Cut: Kesim

KARAT NEDİR?

Değerli taşlar için kullanılan ağırlık birimidir.1 karat (carat)  0,2 gramdır.

Bu sitedeki her türlü yazılı ve görsel malzeme Nehir Taş Takı Atölyesi’nin Malıdır, Hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz© = Gülay Atıcı Ertan©