İçeriğe geç

OLAĞANÜSTÜ TAŞLAR

Kategori: gemstone

4 KÖŞE YILDIZLI BİR STARDİOPSİD

Yıldız Taşlar(Asterism):

Yıldız taşlar  kabaşon  olarak kesilmiş taşlarda görülen bir efekttir , en çok safir ve yakutta görülür. Işığın, kubbeli taşın iç yüzeyinde bulunan iğnemsi kapanımlardan dolayı kırılması ve dağılması şeklinde  gerçekleşir.  Korundumda yani yakut ve safirde genellikle 6 oklu yıldız şeklinde görülür , bazı taşlarda ise  4 oklu yıldız şeklinde görülür.

 

 

Kedigözü(Chatoyancy) :

silimanit yeşil turmalin indikolit kornerupin Bu efekt yıldız taşlarına benzer  kaboşon taşın büyüklüğüne bağlı olarak bir çizgi şeklinde görülür.Bir çok değerli taşta görünmesine karşın Kedigözü(cat’seye terimi ) krizoberil için kullanılır. Bir karışıklığa neden olmaması için kedigözü kelimesi taşın adından önce kullanılır kedigözü quartz, kedigözü Turmalin gibi. Tıpkı yıldız taşlarda olduğu gibi bu efekttin görülmesi için  taşın kabaşon olarak ve doğru kesilmesi gerekir.

 

Aleksandrite

Renk Değiştiren Taşlar:

Renk değiştirme ya da diğer bir ifade ile Fotokroizma değerli taşların arasında nadiren görülür. Buna en iyi örnek  Krizoberil’in  renk değiştiren türü olan Aleksandrittir.Gün ışığında mavimsi yeşil veya yeşil iken mum ışında kırmızımsı tonlara bürünür ve oldukça değerlidir . Renk değiştirme ne kadar keskinse fiyat o kadar yükselir. Garnet ve safirde de benzer özellik nadiren görülebilir ancak değişim o kadar keskin değildir. Ülkemizde çıkan diaspore renk değiştirme özelliği açısından çok daha   popülerdir.

renk değiştirmiş bir diaspor kristali
gün ışığında zeytinyağı yeşili

Bu sitedeki her türlü yazılı ve görsel malzeme Nehir Taş Takı Atölyesi’nin Malıdır, Hiçbir şekilde izin alınmadan kullanılamaz© = Gülay Atıcı Ertan©